Máglyarakás ( tejmentes , gluténmentes recept )
A máglyarakás egy könnyen elkészíthető édesség. Amely elég laktató is, egy finom Gulyásleves vagy más összetett leves után kínálhatjuk második fogásként. A gyerekek természetesen szívesen fogyasztják desszertként is. Ételérzékenység esetén is, a különböző alapanyagok helyettesítésével fogyaszthatóakká válnak az eddig megszokott ételek. A FOODTEST 220+ ételintolerancia vizsgálat 226 féle élelmiszerre terjed ki. Ételintolerancia esetén is fontos, hogy étrendetek kiegyensúlyozott maradjon, mindemellett finom is legyen. Diétátokkal kapcsolatban, ezért szükséges dietetikust vagy gastroenterológust felkeresni, aki a felmerülő kérdésekben segítségetekre lehet.
A diéta ideje alatt célszerű táplálkozási tüneti naplót vezetni, amelybe feljegyezhetitek az elfogyasztott ételeket és panaszaitok alakulását. Az ételintolerancia tünetei a pannaszt okozó élelmiszer elfogyasztása után napokkal később is jelentkezhet. Az étkezési napló vezetésével mindez visszakereshető.
Máglyarakás ( tejmentes , gluténmentes recept )
Hozzávalók ( 4 személyre )
5 db gluténmentes zsemle
4 dl kókusztej vagy rizstej
3 db tojás
20 g mazsola
20 g gluténmentes zsemlemorzsa
40 g kristálycukor
20 g darált dió
500 g alma
60 g baracklekvár
20 g tejmentes margarin ( Liga )
10 g vaníliás cukor
fahéj, citromlé.
Elkészítés:
A szikadt, másnapos zsemléket vékony szeletekre vágjuk. A kókusztejbe belekeverjük a tojássárgáját, a cukor felét, a vaníliás cukrot, mazsolát , az öntettel meglocsoljuk a zsemléket. Egy mély tűzálló edényt kikenünk tejmentes margarinnal, ebbe helyezzük a zsemlék felét. A szépen elterített zsemléket megszórjuk a gm. zsemlemorzsával és erre helyezzük az alma szeleteket. Az almát előzetesen vékony szeletekre vágjuk, meglocsoljuk citromlével. A maradék cukorral és fahéjjal ízesítsük az almát, halmozzuk rá a zsemlére, megszórjuk a darált dióval és a maradék zsemlével tetőcserép szerűen fedjük be. 20 – 25 percig előmelegített sütőben, közepes hőfokon süssük. Amíg sül a sütemény, a tojásfehérjét a baracklekvár felével kemény habbá verjük. Amikor a zsemle megpirult kivesszük a sütőből megkenjük a maradék baracklekvárral és óvatosan a tojáshabot is rásimítjuk. Visszahelyezzük a sütőbe, de csak annyi időre, hogy a tojáshab megpiruljon. Vizes késsel szeleteljük, mert a tojáshab nagyon ragad.
A sütemény elkészítési módja, ha tojásfehérje érzékenységet is figyelembe kell venni.
A FOODTest 220+ ételintolerancia vizsgálat esetében a tojásfehérje és a tojássárgája ellen termelődő IgG szintek mérése külön valósul meg. A vizsgálat a keretében lehetőség nyílik megállapítani a tojásfehérje és tojássárgájára érzékenységet is. A mérésekben nagyobb gyakorisággal szerepel a tojásfehérje pozitív értékkel, mint a tojássárgája. Csak tojásfehérje intolerancia esetén a tojássárgája szétválasztás után fogyasztható, ételkészítéshez felhasználható. Az IgE típusú tojás allergia esetén a teljes tojás kerülendő.
Máglyarakás (tejmentes , gluténmentes és tojásfehérje mentes recept )
A sütemény elkészítésénél a tojássárgáját felhasználhatjuk, a tojáshabot szükséges helyettesíteni. A sütemény tetejét, a zsemléket megkenjük baracklekvárral és záró rétegként, szeletelt, ízesített almát teszünk és így helyezzük a sütőbe. A hozzávalóknál 100 – 200 g – al több almával számoljunk. Ha, szeretnétek, a süteményt tejszínhabbal fogyasztani tejfehérje érzékenység esetén a növényi eredetű habokat kell választanotok. Gluténérzékenység esetén a z összetevőket meg kell néznetek, olyat fogyasszatok, amely kukoricakeményítővel készült és nem módosított keményítővel – az többnyire búza eredetű.
Az étel elkészítésénél a „mentességet” mindig olyan mértékben tartsátok be, amit ételintolerancia leletetek megkíván.
Jó étvágyat!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: